fbpx

Jeanette's Cakes

Showing 4–6 of 9 results

Pretty Cupcakes – Decorating

Cupcake decorating   Experience the joy of decorating cupcakes that are almost too pretty to eat. We will prebake the cupcakes. Each participant will receive 4 cupcakes to decorate and take home in our signature cupcake box. Additional cupcakes will be provided to enjoy during the self guided social time.  1 1/2 - 2 hours guided instruction time  1/2 hour of self-guided time after the decorating to allow your group to socialize enjoy the finished products and snacks You an encouraged to order in pizza or additional snacks BYO is permitted Duration: 2 - 2 1/2 hours Cost: $99.00 per person Minimum of 8 participants required for booking or $792.00 - whichever comes first. Additional $99.00 per person after the first 8 applies. The booking cost will be for the base cost which includes up to 8 participants. If you have less than 8 participants the base cost still applies..

$792.00

Perfect Scones

Perfect Scones - in person   Ready to take your baking skills to the next level? Take this class, and we’ll teach you how to make scones & jam! You will want to recreate these delicacies again and again.   2-2 1/2  hour guided instruction time  1/2 -1 hour of self-guided  time after the class to allow for your group to socialize and enjoy some snacks whilst spending some time together We will supply you with cupcakes to enjoy and you are welcome to bring in any additional food and drinks to serve Duration:  2 1/2 - 3  hours Cost: $125.00 per person Base cost is $750.00 – which includes up to 6 participants . Additional $125.00 per person after the first 6 applies. If you have less than 6 participants the base cost still applies.  

$750.00

Naked Cake – Decorating

Naked Cake Learn a new culinary technique and bond with one another through the process. Each participant will take their full sized cake home in our signature cake box. No experience needed. Cakes are pre baked and all the fruits and decorations are provided.  1 1/2 - 2 hours guided instruction time  1/2 -1 hour of self-guided  time after the class to allow for your team to socialize and enjoy the finished products. Duration: 2 - 2 1/2  hours Cost: $125.00 per person Base cost $1000.00 includes up to 8 participants. $125.00 for each additional person above this number. We will provide cake, tea and coffee to enjoy after the activity. BYO is permitted and additional food can be ordered in by the group.  

$1,000.00